Księgi Wieczyste

Księgi wieczyste

Serwis świadczy usługę pobierania oryginalnych sądowych odpisów Księgi Wieczyste przemigrowanych do systemu ksiąg wieczystych elektronicznych NKW. Pobierane za pośrednictwem pracowników serwisu odpisy z ksiąg wieczystych posiadają oryginalne urzędowe pieczęci i są honorowane przez wszystkie instytucje, banki, urzędy skarbowe i notariuszy, są to takie same odpisy jakie uzyskać można samodzielnie udając się do urzędu. Za pośrednictwem serwisu uzyskać można odpisy zwykłe, które posiadają wyłącznie wpisy aktualne oraz odpisy zupełne, w których obok informacji aktualnych zamieszczone są dodatkowo wpisy wykreślone z księgi wieczystej czyli historyczne, jak np. poprzedni właściciel mieszkania lub działki. Dodatkowo odpis z księgi wieczystej może zostać zeskanowany do postaci elektronicznej i przesłany pod wskazany adres poczty elektronicznej e-mail.

Księgi Wieczyste co to ?

Księga wieczysta – przedstawia stan prawny nieruchomości, czyli pozwala ustalić, komu i jakie przysługują prawa lub uprawnienia do danej nieruchomości. Księga wieczysta to zazwyczaj teczka zawierająca zbiór dokumentów takich jak akty notarialne oraz inne dokumenty, które posłużyły do jej założenia i dokonania wpisów lub zmiany wpisów (np.: zaświadczenie, wypis z rejestru gruntów i budynków, mapy, kartoteki lokali itp.).

Co to jest księga wieczysta i czemu służy ?

Księgi wieczyste składają się z czterech działów:

Księgi Wieczyste

Księgi Wieczyste

I. Dział pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa oraz wpisy praw związane z własnością. Dział ten dzieli się na dwie części.
Część pierwsza oznaczana jest jako dział I-O w której wpisuje się dane, służące oznaczeniu nieruchomości jak: położenie, powierzchnia, sposób korzystania. W przypadku, gdy nieruchomość gruntowa oddana została w użytkowanie wieczyste, w dziale tym wskazuje się, że z użytkowaniem wieczystym związana jest własność budynków lub innych urządzeń i zamieszcza się ich opis.
Część druga oznaczana jest jako dział I-Sp – w której ujawnia się prawa związane z własnością nieruchomości, a więc takie prawa, które przysługują osobie będącej każdorazowym właścicielem nieruchomości. Prawami związanym z własnością nieruchomości są: udział w nieruchomości wspólnej, służebność gruntowa. W księdze wieczystej prowadzonej dla prawa spółdzielczego w dziale tym określa się rodzaj tego prawa oraz wymienia właściwą spółdzielnię mieszkaniową. W razie, gdy nieruchomość gruntowa oddana została w użytkowanie wieczyste, w dziale tym wskazuje się termin, do którego zostało ustanowione użytkowanie wieczyste oraz sposób korzystania z nieruchomości.

Reasumując z działu I księgi wieczystej można dowiedzieć się gdzie nieruchomości jest położona w jakim województwie, powiecie, gminie, miejscowości, dzielnicy, jak oznaczona jest nieruchomość to jest jaki ma nr działka z jakiego jest obrębu, adres, powierzchnie lokalu, obszar działki, czy działka jest zabudowana czy niezabudowana, ile budynków, dokładnego adresu.

II. Dział drugi księgi wieczyste wskazuje właściciela nieruchomości lub uprawnionego do spółdzielczego własnościowego prawa spółdzielczego, jak również jej użytkownika wieczystego to dane właściciela nieruchomości: imię i nazwisko właściciela oraz – jeśli nieruchomość jest współwłasnością kilku osób – określenie, jaką część udziałów posiada każdy ze współwłaścicieli.

III. Dział trzeci ujawnia ciężary i ograniczenia dotyczące nieruchomości. Wśród nich: ograniczone prawa rzeczowe (służebności osobiste i gruntowe obciążające daną nieruchomość, użytkowanie), prawa i roszczenia osobiste (np. prawo pierwokupu i odkupu, oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę, roszczenie wynikające z umowy przedwstępnej, określenie sposobu zarządu nieruchomością; oraz ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością wynikające z przepisów szczególnych (np. wszczęcie egzekucji, wszczęcie postępowania wywłaszczeniowego, ogłoszenie upadłości, otwarcie postępowania naprawczego). W dziale III księgi wieczystej wpisuje się zmiany praw, roszczeń, ciężarów i ograniczeń, a w szczególności zmiany pierwszeństwa, późniejszego łącznego obciążenia prawem innej nieruchomości, przeniesienia części obciążonej nieruchomości do innej księgi wieczystej, przyłączenia się kolejnego wierzyciela do toczącej się egzekucji.

IV. Dział czwarty zawiera wyłącznie wpisy dotyczące hipoteki lub hipotek zabezpieczających kredyt zaciągnięty przez właściciela nieruchomości. To najczęściej przeglądany dział.

Zobacz takżelub zamów  odpis zwykły księgi wieczystej